Technologia 5G to temat, o którym mówi się coraz więcej na świecie oraz w Polsce. Czy korzystanie z sieci bezprzewodowych będzie standardem? Zgodnie z dokumentem „Strategia 5G dla Polski” Ministerstwa Cyfryzacji, sieć piątej generacji ma u nas pojawić się najpóźniej do 2025 roku. Na czym polega działanie 5G i czym różni się od 4G?
Cyberbezpieczeństwo, Big Data, Internet Rzeczy – te elementy przemysłu przyszłości już się dzieją i są cały czas udoskonalane. Sieć 5G może kojarzyć się z zawrotną prędkością przesyłu danych i rewolucją w infrastrukturze telekomunikacyjnej. I to dobre skojarzenie.
5G: na czym to polega?
To sieć telekomunikacyjna piątej generacji, czyli nowy standard telekomunikacyjny, dzięki któremu prędkość transmisji danych może zostać zwiększona piećdziesięcio lub nawet stukrotnie (porównując do technologii 4G). Co więcej, będzie można korzystać z takiej sieci nie tylko poprzez smartfon, ale również podłączyć do niej różne urządzenia (Internet Rzeczy), usługi telemedyczne, autonomiczne pojazdy czy też projektować i użytkować inteligentnych miast.
Jak działa 5G?
5G będzie funkcjonowało na stacjach BTS, na których znajdą się nowe typy anten. Dzięki temu wielu użytkowników naraz skorzysta z technologii bez straty jakości transmisji. 5G działa na bazie sieci światłowodów, wysyłając informacje pomiędzy stacjami nadawczymi. Jeśli chodzi o częstotliwość, 5G ma działać poniżej 6 GHz w zależności od kraju i możliwości danego miejsca. Dla porównania: sieć 4G wykorzystuje częstotliwość od 800 do 2600 MHz. Istnieje zasada, że wyższa częstotliwość, to również większa przepustowość, ale mniejszy zasięg. Niestety, fale o wysokiej częstotliwości zostają szybciej tłumione. Dlatego sieć 5G działa najlepiej na terenie miejskim, bardziej zaludnionym i z większą liczbą nadajników.
Czym charakteryzuje się sieć 5G?
Istnieje kilka czynników, które można wyróżnić:
· prędkość transferu – do 20Gb/s pobieranie i do 10Gb/s wysyłanie
· opóźnienie – maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms
· obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
· niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h.
4G a 5G: porównanie
Transmisja 4G odbywa się na poziomie kilkudziesięciu megabitów na sekundę. Według szacunków., 5G prześle dane w gigabitach na sekundę. Wiele jednak zależy od tego, w jakim miejscu się znajdziemy, ile nadajników będzie w okolicy etc. Ta ostatnia kwestia jest najbardziej dyskusyjna, ponieważ budowa nadajników pochłania najwięcej kosztów.
Różnicą w technologii sieci 5G w stosunku do 4G będzie również m.in. mmWave, czyli fale milimitrowe, a więc częstotliwości od 24 GHz w górę. mmWave znacznie zwiększą przepustowość transmisji (nawet do 1 Gbps z lekkimi opóźnieniami). Jeśli można ten zasięg porównać do 4G, na 1 nadajnik 4G przypadałoby 10 nadajników fal milimetrowych.
Plany rozwoju 5G w Polsce
Według wspomnianego dokumentu Ministerstwa Cyfryzacji, rozpoczynają się prace nad mierzeniem pola elektromagnetycznego pochodzącego z instalacji telekomunikacyjnych. Zgodnie z badaniami WHO, promieniowanie elektromagnetyczne 5G nie wpłynie ujemnie na stan zdrowia człowieka. Dodatkowo w kolejnych latach w Polsce będą otwarte programy stałego monitorowania pola elektromagnetycznego. Dla operatorów telekomunikacyjnych ważny jest zatem nie tylko rozwój biznesu, ale również zdrowie użytkowników technologii. 5G to ogromny skok w zakresie budowy nowych inwestycji i innowacji, a według Komisji Europejskiej rynek sieci nowej generacji będzie wart corocznie 415 mln EUR.