Mechanizmy zabezpieczające pocztę e-mail – SPF, DKIM, DMARC

Podczas wyboru hostingu, warte uwagi są rozwiązania, jakie oferuje on pod względem zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa usług. Głównie chodzi o ochronę plików przed osobami nieuprawnionymi do dostępu, a także o wsparcie, które ma na celu wyeliminowanie ryzyka związanego z zainfekowaniem witryny bądź poczty. To właśnie poczty e-mail są najczęściej wykorzystywane do phishingu przez przestępców działających w internecie. Sposobem na uniemożliwienie im działania są mechanizmy służące do zabezpieczenia poczty e-mail, takie jak: SPF, DKIM, DMARC. Jak te systemy działają?

Phishing- realne zagrożenie dla internautów

Talos Intelligence twierdzi, że dziennie wysyłanych jest ponad 22 miliardy normalnych wiadomości e-mail, a wszystkich wiadomości jest ponad 120 miliardów. Co to oznacza? 85 procent wiadomości to SPAM, a 25 procent to ataki phishingowe. W 2021 roku do 85 procent organizacji, doszły wiadomości, które miały służyć atakowi phishingowemu. Użytkowników poczty e-mail, którzy mieli do czynienia z tego typu próbami, jest naprawdę wielu, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to zdecydowana większość użytkowników.

Atak phishingowy polega na tym, że przestępcy działają poprzez podszycie się pod znane marki, banki, dostawców energii lub nawet serwisy aukcyjne, a następnie wysyłają wiadomości do użytkowników, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby rzeczywiście zostały wysłane przez tego nadawcę. Jest jednak jedna znacząca różnica, po kliknięciu w link, który znajduje się w wiadomość, internauta przenoszony jest do witryny, która swoim wyglądem przypomina stronę danej firmy, ale podanie tam danych, skutkuje tym, że trafiają one do przestępców. Takie wiadomości są wysyłane do wielu adresatów i nie muszą być nimi osoby, które korzystają z usług przedsiębiorstwa. Przestępcy są nawet w stanie podszyć się pod nadawcę, wykorzystać jego własny adres e-mail, dlatego każda firma powinna korzystać z odpowiednich zabezpieczeń.

Czym są SPF, DKIM, DMARC i jak działają?

Są to zabezpieczenia, dzięki którym możliwe jest udowodnienie, że poczta została wysłana z odpowiedniego serwera pocztowego. Zabezpieczenia SPF, DKIM, DMARC wykorzystywane są do autoryzowania tożsamości nadawcy. Te trzy rozwiązania nieco różnią się od siebie i działają na trochę innych zasadach. Korzystanie z tych trzech zabezpieczeń jednocześnie, jest gwarancją skutecznej weryfikacji i ochrony przed niepożądanymi wiadomościami. Istotnym elementem jest uwierzytelnienie, które daje pewność, że dana wiadomość e-mail na pewno została napisana, a później wysłana przez danego nadawcę. Nieautoryzowane wiadomości mogą być interpretowanie przez zabezpieczenia jako SPAM. Jak działają poszczególne zabezpieczenia?

1. SPF, czyli Sender Policy Framework

To zabezpieczenie sprawia, że serwer pocztowy sprawdzi, czy adres IP serwera nadawcy posiada uprawnienia do wysyłania wiadomości e-mail z danej domeny. Jeśli wiadomość zostanie zweryfikowana w sposób negatywny, nie trafi ona na pocztę odbiorcy, tylko do folderu SPAM. Wszystkie informacje dotyczące adresu IP z jakiego mogą być wysyłane wiadomości z danej domeny, znajdują się w rekordzie DNS.

2. DKIM czyli DomainKeys Identified Mail

Każda wiadomość posiada zabezpieczenie w postaci prywatnego klucza szyfrującego. W momencie, kiedy wysyłana jest wiadomość, serwer odbiorcy pobiera klucz publiczny dla danej domeny z rekordów DNS. Jeśli są one do siebie pasujące, to wiadomość zostanie oceniona jako bezpieczna. Jest to więc system, którego celem jest ochrona przed podszyciem się pod nadawcę danej wiadomości.

3. DMARC, czyli Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance

DMARC jest polityką serwera, a także określeniem sposobu działania w przypadkach wykrycia wiadomości, która jest nieautoryzowana. Chodzi tutaj o takie e-maile, które zostały negatywnie zweryfikowane wcześniej przez SPF i DKIM. Zatem zabezpieczenie to ostatecznie decyduje o tym, czy dana wiadomość zostanie dostarczona do adresata. Poprzez zastosowanie tego typu rozwiązania, zwiększa się liczba doręczonych e-maili.

Niezbędne zabezpieczenia, czyli SPF, DKIM, DMARC

Mechaniczny, które mają służyć do zabezpieczenia poczty e-mail i zostały wyżej opisane, są zapewniane we wszystkich firmach hostingowych.

Dlaczego warto skorzystać z Biznes Hostingu w kru.pl? W ofercie tej firmy hostingowej znajdują się wszelkie, niezbędne zabezpieczenia. Warto zapoznać się z ofertą https://kru.pl/bizneshosting.php.

Kru.pl- co możemy o sobie powiedzieć?

Jesteśmy firmą, która została stworzona przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców, co to oznacza? W naszej ofercie znajdują się więc usługi, jakich sami oczekujemy. Nasza zaletą jest fakt, iż sprawnie dopasowujemy się do ciągłych zmian, jakie zachodzą w biznesie. Prowadzą one do tego, że firmom bardzo szybko zmieniają się potrzeby. Jesteśmy zespołem osób, które mają za sobą lata pracy w branży usług telekomunikacyjnych oraz hostingu. Sprawiło to, że dzisiaj posiadamy bardzo duże doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Usługi jakie oferujemy zapewne „przypadną do gustu” nawet najbardziej wymagającym przedsiębiorcom oraz właścicielom firm. Kierujemy się kilkoma wartościami, jakie pozwalają nam na prowadzenie uczciwego i rzetelnego biznesu, m.in: posiadamy bardzo przejrzystą ofertę, a proponowane przez nas rozwiązania są zawsze w pełni wytłumaczone, co prowadzi do tego, że przedsiębiorcy mają co do nich jasność.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Cyberbezpieczeństwo

  Bezpieczny formularz na Twojej stronie WordPress

  Jeśli prowadzisz stronę internetową opartą o popularną aplikację WordPress, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych elementów jest zabezpieczenie formularzy na Twojej stronie przed atakami i zachowanie prywatności danych użytkowników. W tym artykule omówimy, jak wdrożyć bezpieczny formularz krok po kroku, wykorzystując dwie popularne wtyczki dla WordPress. Zainstaluj wtyczkę […]

 • Cyberbezpieczeństwo

  Phishing w sklepach internetowych – jak się przed nim chronić?

  Każdy, kto chce prowadzić sklep internetowy musi wiedzieć, że nie wystarczy tylko założyć stronę sklepu i wstawić produktów z opisami oraz zdjęciami. Rozwój sklepu to proces czasochłonny i trudny. Trzeba pamiętać o tym, że prowadzenie sklepu wiąże się z wieloma zagrożeniami – nie chodzi tylko o negatywne opinie złośliwych klientów, które mogą zrażać innych do […]

 • Cyberbezpieczeństwo

  Zagrożenia w sieci. Jak się przed nimi chronić? Cz. 1

  Zgodnie z raportem „Ochrona danych osobowych w czasie pandemii” przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl, aż 62,3% Polaków uważa, że w trakcie pandemii są bardziej narażeni na utratę danych. Statystyki pochodzą z II kwartału trwania pandemii. Jakie są rodzaje zagrożeń w sieci i jak się przed nimi chronić? W 2020 roku wzrosła liczba […]