Bezpieczny formularz na Twojej stronie WordPress

Jeśli prowadzisz stronę internetową opartą o popularną aplikację WordPress, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych elementów jest zabezpieczenie formularzy na Twojej stronie przed atakami i zachowanie prywatności danych użytkowników. W tym artykule omówimy, jak wdrożyć bezpieczny formularz krok po kroku, wykorzystując dwie popularne wtyczki dla WordPress.

Zainstaluj wtyczkę do zarządzania formularzami

Popularne opcje to „Contact Form 7” lub „WPForms”. Wybór zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Po zalogowaniu się do Kokpitu możesz zainstalować wtyczkę w kilku krokach:

1. Zaloguj się do Panelu Zarządzania WordPress (popularny Kokpit),

2. Kliknij pozycję Dodatki -> Dodaj Nowy,

3. Wyszukaj wtyczkę Contact Form lub WPForms i dokonaj instalacji.

Poniżej przedstawiamy, krótką charakterystykę dwóch popularnych wtyczek wykorzystywanych jako formularze na stronie internetowej opartej o WordPress.

Contact Form 7

Charakterystyka:

 • Darmowa: „Contact Form 7” to wtyczka dostępna za darmo, co sprawia, że jest atrakcyjna dla wielu użytkowników.
 • Prosta w użyciu: Posiada prosty interfejs, który ułatwia tworzenie i zarządzanie formularzami.
 • Rozbudowane możliwości konfiguracyjne: Mimo swojej prostoty, wtyczka oferuje rozbudowane opcje konfiguracyjne, pozwalając użytkownikom dostosować formularze do swoich potrzeb.
 • Obsługuje CAPTCHA: Wtyczka integruje się z różnymi usługami CAPTCHA, co pozwala na łatwe dodawanie dodatkowych warstw zabezpieczeń przed automatycznymi atakami.
 • Współpraca z kreatorem formularzy: Choć nie jest wyposażona w zaawansowany kreator, można ją skutecznie wykorzystać do współpracy z kreatorami formularzy dostępnymi w innych wtyczkach czy tez samodzielnie napisanych.

WPForms

Charakterystyka:

 • Łatwy wielofunkcyjny kreator formularzy: „WPForms” to wtyczka, która zyskała popularność dzięki swojemu intuicyjnemu kreatorowi formularzy. Umożliwia on szybkie tworzenie różnorodnych formularzy.
 • Bogata w funkcje wersja płatna: Podstawowa wersja „WPForms” jest dostępna za darmo, ale wtyczka oferuje również wersję płatną z rozbudowanymi funkcjami, takimi jak integracje z płatnościami, rejestracją użytkowników i analityką.
 • Przyjazna dla początkujących: Wtyczka ta jest znana ze swojej przyjazności dla użytkowników początkujących, umożliwiając tworzenie skomplikowanych formularzy bez konieczności programowania.
 • Dynamiczne pola formularza: „WPForms” umożliwia łatwe dodawanie dynamicznych pól formularza, co jest przydatne, gdy potrzebujesz bardziej zaawansowanych formularzy.
 • Wsparcie techniczne: Dla użytkowników wersji płatnej dostępne jest wsparcie techniczne, co może być korzystne w przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań.

Obie wtyczki są świetnymi opcjami, a wybór zależy od indywidualnych preferencji, poziomu zaawansowania użytkownika i konkretnych potrzeb dotyczących formularzy na stronie WordPress.

Ustawienia bezpieczeństwa wtyczki

Po zainstalowaniu wtyczki, zwróć uwagę na jej ustawienia bezpieczeństwa. Oto kilka istotnych kroków:

 • Aktualizuj regularnie: Upewnij się, że wtyczka jest zawsze aktualna, aby korzystać z najnowszych zabezpieczeń.
 • Ustaw CAPTCHA: Dodaj CAPTCHA, aby zabezpieczyć formularz przed automatycznymi atakami.

Szyfrowanie strony – SSL/TLS

Zanim zbierzesz jakiekolwiek dane, upewnij się, że Twoja strona korzysta z szyfrowania SSL/TLS. To podstawowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa transmisji danych.

Darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt możesz w dowolnym momencie utworzyć bezpośrednio w Panelu Zarządzania hostingiem. W naszym artykule w Bazie Wiedzy znajdziesz pełny opis jak można utworzyć bezpłatny certyfikat.

Monitorowanie aktywności formularza

Skonfiguruj powiadomienia e-mail, aby natychmiast otrzymywać informacje o przesłanych formularzach. Regularnie monitoruj aktywność, aby szybko reagować na ewentualne incydenty.

Testuj regularnie

Przeprowadzaj regularne testy swojego formularza, sprawdzając, czy działa poprawnie i czy dane są prawidłowo przesyłane. Eliminacja błędów jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Bezpieczny formularz to niezbędny element każdej strony internetowej. Postępując zgodnie z powyższymi krokami, masz pewność, że Twoi użytkownicy mogą śmiało przekazywać swoje dane, a Ty możesz spać spokojnie, wiedząc, że dbasz o ich bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że technologia się rozwija, więc bądź na bieżąco z aktualizacjami i nowymi funkcjami bezpieczeństwa oferowanymi przez wtyczki WordPress.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Cyberbezpieczeństwo

  Mechanizmy zabezpieczające pocztę e-mail – SPF, DKIM, DMARC

  Podczas wyboru hostingu, warte uwagi są rozwiązania, jakie oferuje on pod względem zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa usług. Głównie chodzi o ochronę plików przed osobami nieuprawnionymi do dostępu, a także o wsparcie, które ma na celu wyeliminowanie ryzyka związanego z zainfekowaniem witryny bądź poczty. To właśnie poczty e-mail są najczęściej wykorzystywane do phishingu przez przestępców działających w […]

 • Cyberbezpieczeństwo

  Phishing w sklepach internetowych – jak się przed nim chronić?

  Każdy, kto chce prowadzić sklep internetowy musi wiedzieć, że nie wystarczy tylko założyć stronę sklepu i wstawić produktów z opisami oraz zdjęciami. Rozwój sklepu to proces czasochłonny i trudny. Trzeba pamiętać o tym, że prowadzenie sklepu wiąże się z wieloma zagrożeniami – nie chodzi tylko o negatywne opinie złośliwych klientów, które mogą zrażać innych do […]

 • Cyberbezpieczeństwo

  Zagrożenia w sieci. Jak się przed nimi chronić? Cz. 1

  Zgodnie z raportem „Ochrona danych osobowych w czasie pandemii” przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl, aż 62,3% Polaków uważa, że w trakcie pandemii są bardziej narażeni na utratę danych. Statystyki pochodzą z II kwartału trwania pandemii. Jakie są rodzaje zagrożeń w sieci i jak się przed nimi chronić? W 2020 roku wzrosła liczba […]