Hosting WordPress – czym jest i dlaczego jest potrzebny?

Zdecydowałeś się na stronę opartą na systemie WordPress? Zatem postaraj się również zapewnić witrynie warunki do niezawodnego, wydajnego działania, dzięki czemu internautom będzie się komfortowo korzystać z Twojej strony WWW, będą bardziej skłonni do konwersji, wysyłania zapytań o ofertę czy też zamawiania produktów. Czym jest hosting WordPress i dlaczego jest Ci potrzebny jako korzystającemu z WP?

Hosting WordPress – co to jest?

W sieci możesz się spotkać z różnymi nazwami usług serwerowych. Nie chodzi tutaj o podział na hosting współdzielony, VPS i serwery dedykowane, ale bardziej sugerowanie już w nazwie oferty, dla jakich serwisów jest przeznaczona dana usługa. I tak możesz się spotkać z hostingiem dla PrestaShop, serwerem do WooCommerce, czyli sklepu opartego na WooCommerce, ale również hostingiem WordPress. Co to w praktyce oznacza? Z założenia powinno być tak, że parametry usługi zostały tak zoptymalizowane, aby zapewnić internautom szybkie działanie witryny, niezawodność i pewne dodatki, dzięki którym serwis oparty na WP będzie działać jeszcze lepiej.

Z jakiego powodu to WordPress doczekał się stworzenia hostingu zoptymalizowanego pod ten CMS? Oczywiście wynika to z jego popularności w Polsce i na świecie. Według w3techs.com udział tego rozwiązania, biorąc pod uwagę wyłącznie witryny działające na systemie CMS, wynosi ponad 64 proc. Natomiast jeśli uwzględnimy wszystkie witryny internetowe, to jest to aż 43 proc. To rezultaty z marca 2022 roku.

Źródło: https://w3techs.com/

Zatem bezdyskusyjnie rozwiązanie to jest zdecydowanym liderem rynkowym, a przecież dostępne są setki systemów CMS. WP ma już dosyć długą historię, a powstawał jako rozwiązanie, które miało być systemem do blogowania. Później okazało się, że zainteresowanie nim jest duże, a dzięki pluginom WordPress może stać się sklepem, katalogiem witryn, forum czy też portalem tematycznym. W zasadzie jesteś w stanie w oparciu na tym rozwiązaniu utworzyć prawie każdy rodzaj serwisu.

Swoje robi fakt, że do Twojej dyspozycji są tysiące wtyczek. Wprawdzie spora część z tych, które znajdują się w bazie WP, jest dostępna bez opłat w ograniczonej wersji, ale nie zmienia to faktu, że jest ich blisko 60 tys., a dzięki nim możesz łatwo uzyskać prawie każdą funkcję, jaka przyjdzie Ci do głowy.

Źródło: https://wordpress.org/plugins/

Załóżmy, że jesteś właścicielem strony WWW i szukasz hostingu WordPress. Po czym możesz poznać, że dana usługa jest rzeczywiście zoptymalizowana pod ten system CMS, a nie tylko tak ją nazwano, aby zachęcić liczne grono użytkowników WordPressa do skorzystania z oferty?

Otóż hosting WordPress powinien zapewniać rozwiązania, które mają duży wpływ na wydajność działania witryny, bezpieczeństwo, szybkość ładowania. Zazwyczaj w opisie oferty usługi serwerowej znajdziesz mnóstwo informacji, wśród których trudno się odnaleźć, jeśli nie masz doświadczenia jako korzystający z hostingów. Tymczasem o tym, czy serwer będzie działać wydajnie, czy rzeczywiście jest zoptymalizowany pod WP, decyduje wiele elementów. Po co w ogóle powinieneś starać się, aby Twoja strona działała jak najszybciej i jak najbardziej niezawodnie? Dla użytkowników i konwersji!

Im szybciej ładuje się witryna, tym większe są szanse na konwersje, co potwierdza mnóstwo badań. Jedno z nich dowodzi, że najwyższy współczynnik pod tym względem uzyskują te serwisy, które ładują się nie dłużej niż 2 sekundy. Zerknij na poniższy screen. Wyniki te dotyczą branży B2C.

Źródło: https://www.portent.com/blog/analytics/research-site-speed-hurting-everyones-revenue.htm

Sprawdźmy zatem, na jakie elementy oferty hostingu WordPress powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać optymalną usługę. Szczegóły propozycji mają ogromne znaczenie – czasami coś, co na pozór może się wydawać mało istotne, jest tym czynnikiem, który zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Powoduje, że strona działa szybciej albo po prostu uzyskujesz funkcje, które ułatwiają zarządzanie serwerem lub uzyskiwanie oczekiwanego efektu.

Hosting WordPress – co powinien zapewniać?

Rozpoznanie solidnej usługi, która jest zoptymalizowana pod WP, wymaga zwrócenia uwagi na parametry serwera, a także ogólne informacje o ofercie. Znaczenie ma wiele czynników. Zwróć uwagę na takie kwestie, jak:

Rodzaj dysku – optymalnie, jeśli jest to SSD NVMe, czyli szybsza wersja dysków SSD. Na pewno nie może to być HDD, które są znacznie wolniejsze. Jak duża jest różnica? Zerknij na wyniki poniższego testu.

Źródło: https://voltcave.com/ssd-vs-hdd/

Wersja PHP – a dokładnie wersja interpretera PHP, jaka jest dostępna na serwerze. Powinna być najnowsza, gdyż ma to wpływ na wydajność strony, szybkość ładowania. Powinieneś mieć możliwość samodzielnej zmiany wersji PHP w panelu zarządzania usługą hostingową. Jak duże są różnice w zależności od wersji? Zerknij na wyniki testu.

Źródło: https://www.reddit.com/r/Wordpress/comments/st2w2t/wordpress_59rc2_php_81_benchmark_results_16343/

Redis – to baza danych typu NoSQL, dzięki której jest ograniczana liczba zapytań do serwera i tym samym jest zmniejszane jego obciążenie. To robi dużą różnicę, którą zauważysz w zasadzie natychmiast po rozpoczęciu korzystania z tego rozwiązania.

Darmowe certyfikaty SSL – dzięki temu dane wysyłane pomiędzy stroną a urządzeniem użytkownika są szyfrowane, tzn. nie mogą być przechwycone ani zmienione. Idealnie, jeśli oferta obejmuje korzystanie z nich bez opłat. To bardzo ważny element z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika, konwersji i ze względu na to, że to jeden z czynników rankingowych Google, tzn. ma wpływ na widoczność w wynikach wyszukiwania. Z tego rozwiązania korzysta około 80 proc. stron WWW. To niezbędne!

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/ce-httpsdefault

Wsparcie dla http/2 i http/3 – protokół http kojarzysz zapewne przede wszystkim z adresu stron WWW, chociaż najczęściej jest on pomijany, kiedy przekazujemy je innym. Określa on zasady komunikacji na drodze klient–serwer, przy czym tym klientem jest urządzenie użytkownika. Wersja PHP obsługiwana przez maszynę ma wpływ na szybkość ładowania się witryny. W dalszym ciągu możesz trafić na usługi, gdzie oferowane jest wsparcie jedynie dla przestarzałej wersji 1.1. Hosting WordPress powinien zapewniać wsparcie co najmniej dla http/2.

Zabezpieczenia poczty – tak naprawdę są to rozwiązania potrzebne na każdej usłudze serwerowej, wszędzie, gdzie korzystasz z poczty elektronicznej. Mowa o takich, jak SPF, DKIM i DMARC, dzięki którym możesz m.in. ograniczyć ryzyko podszycia się pod Ciebie przez innych nadawców. To znaczy, że ustalisz, z jakiego serwera może być wysłana do adresata wiadomość z e-maila w domenie strony, która działa na tej maszynie, ale nie tylko tyle zyskujesz dzięki tym rozwiązaniom.

To nie wszystko, co powinno się składać na hosting WordPress. Ważne elementy to m.in. instalator aplikacji, nieograniczony transfer, bardziej zaawansowanym przyda się dostęp do SSH, a wszyscy będą zadowoleni z wysokich limitów dla poszczególnych parametrów, takich jak limit pamięci, liczba procesów PHP i nie tylko. Wszystko to ma wpływ na jakość oraz niezawodność działania usługi.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]